Estetyczny i innowacyjny Kraków

Najważniejszym spośród trudnych utrudnień w większości polskich miast jest komunikacja. Polskie województwa nie są zaadaptowane do tak ogromnego nasilenia ruchu, jaki powstał poprzez wzrost liczby aut na krajowych drogach. Przez to właśnie główną z najważniejszych inwestycji jakie powinno rozpocząć prawie każde miasto jest inwestycja w rozwój dróg i komunikację. Drogi i transport miejski to najważniejszy obszar, który pozwoli poprawić wygodę mieszkańców a także poprawi integralność gospodarki miasta.

Na tle innych lokalizacji, inwestycje komunikacyjne jakie realizuje Kraków mocno się wyróżniają. Krakowianie w referendum opowiedzieli się za budową metra, ale zanim ono powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową i rozwój dróg trzeba włożyć sporo środków . Spośród bardziej istotnych inwestycji trzeba podkreślić:
całkowicie elektryczną siatkę autobusową – jedyną w Polsce,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec PKP wraz z galerią handlową.
Poza tym, w planach miasto ma inwestycje w przynajmniej kilka nowych dróg dojazdowych pomiędzy już istniejącymi połączeniami i remonty istniejących tras tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – utrudnienia w poruszaniu się i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez napraw jakość dróg nie może być lepsza i by mieszkało się lepiej, wymagać trzeba wytrwałości.Jacek Majchrowski opinie
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie tylko nowe linie komunikacji, jak również doskonalszej jakości nawierzchnia dróg, która będzie dłużej jak nowa i wytrzymała. (jednym z takich wzorów jest ścieralna powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków wymaga jeszcze wielu zmian i nowych pomysłów, aby jeździło się po nim wygodnie. Nie tylko samochodem, ale też autobusami. Ale da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na prostej trasie do tego, by Krakusom mieszkało się tu zdecydowanie wygodnie i przyjemnie.